1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Şincou-15 Çin Menşeili Uzay Mekiği İstasyonuna Kenetlendi

Şincou-15 Çin Menşeili Uzay Mekiği İstasyonuna Kenetlendi
2

Çin, ayrıca uzayda madencilik gibi ileri teknolojileri de araştırmaktadır. 2017 yılında Çin, uzayda madencilik için ilk prototip sondasını fırlatmıştır. 2018 yılında Çin, uzayda madencilik için ilk önemli adımı atmıştır ve uzayda bir asteroid üzerinde maden aramaya başlamıştır.

Görev değişimi için Çin Tiangong Uzay İstasyonu’na yeni astronotlar gönderme kararı aldı . Çin’in 4. taykonot takımı hedefine ulaştı. Taykonot çinlilerin uzay adamına verdiği isimdir.

image 27

İnsanlı Uzay  Programı Ajansından yapılan açıklamada, taykonotlar Fey Cunlong, Dıng Çingming ve Cang Lu’yu içinde bulunduğu Şıncou-15 uzay mekiğinin, uzay istasyonunun modülüne kenetlendiği haberi geldi .

Şincou15, dün taşıyıcı roketiyle Gobi Çölü’nde bulunan Fırlatma Merkezi’nden uzaya ateşlenmişti.

Taykonotlar, halen istasyonda bulunan üç kişilik ekip ile ilk kez yörüngede görev devir teslimi yapacak.

Çin, uzay çalışmaları konusunda son yıllarda hızla ilerlemektedir. 2003 yılında Çin, ilk uzay aracını başarıyla fırlatmıştır. Daha sonra, Çin hükümeti uzay programını genişleterek, uydu ve uzay araçları gibi farklı alanlarda çalışmalar yürütmüştür.

Çin, 2013 yılında bir taşınabilir uzay istasyonu projesine başlamıştır. Bu proje kapsamında Çin, birçok uydu ve uzay araçlarını fırlatmıştır. Bu uzay araçları arasında Tiangong-1 ve Tiangong-2 taşınabilir uzay istasyonları, Shenzhou uzay aracı ve Chang’e uzay aracı bulunmaktadır.

image 28

ÇİN’İN UZAY İSTASYONU KURMA PLANI

Son olarak Çin, 2022 yılında taşınabilir uzay istasyonunun tamamlanmasını ve 2023 yılında taşınabilir uzay istasyonunun kullanıma sunulmasını planlamaktadır. Bu taşınabilir uzay istasyonu, Çin hükümeti tarafından insanlar için uzayda kalıcı bir yerleşim yerinin oluşturulması amacıyla yürütülmektedir.

Sonuç olarak, Çin hükümeti uzay çalışmaları konusunda son yıllarda hızla ilerlemektedir ve birçok ileri teknolojik projeyi gerçekleştirmiştir. Uzayda madencilik, taşınabilir uzay istasyonları ve insanlar için uzayda kalıcı bir yerleşim yerinin oluşturulması gibi projelerle, Çin uzay çalışmaları konusunda dünya ölçeğinde önem vermektedir.

image 29

İstasyonun ana parçası olarak adlandırılan (göksel uyum) adı verilen çekirdek modül 29 Nisan 2021’de, ilk olarak laboratuvar modülü “Vıntien” adında anlamı (gökleri aramak) 24 Temmuz’da, ikinci laboratuvar modülü Mıngtien adında anlamı (gökleri düşlemek) 31 Ekim’de fırlatılmıştı.

Çalışmalarda çekirdek modüle, laboratuvar modüllerinin eklenmesiyle birlikte istasyonun “T” biçimli ana iskeleti oluşturulmuştur. Ana iskelet kurulduktan sonra çin dilinde “Şüntien” (gökleri dolaşmak) adı verilen uzay teleskobunun, ayrı bir modül olarak istasyona eklenmesi düşünülüyor..

image 30

tamamen bitip montajının 2022 sonunda tamamlanması planlanan istasyonda, üç kişilik taykonot ekibi dönüşümlü olarak görev yapmaktadır.

Emoji Kullan
 • 0
  sinirli
  sinirli
 • 0
  be_endi
  beğendi
 • 1
  mutlu
  mutlu
 • 0
  aferin
  aferin
 • 0
  alk_
  alkış
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 02/12/2022

  Güzel haberler bu tarz haberlerı okumayı seviyorum severek takip ediyorum.

 2. 02/12/2022

  çinliler yaparsa ordan kaçın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir