1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Metaverse Nedir ?

Metaverse Nedir ?
0

Metaverse Nedir?

Metaverse sözcüğünü anlamak için önce kelimenin kendisine bakılmalıdır. Metaverse, Yunanca “sonra” anlamında kullanılan “Meta” ve İngilizce “Universe” kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Bu da kelimenin tam anlamıyla “evrenin ötesi” anlamına gelmektedir. Kısaca anlatmak gerekirse Metaverse, tüm dijital dünyaları bir araya getiren kolektif bir sanal paylaşım alanıdır ve tüm dijital dünyaların yer aldığı kurgusal bir evren olduğunu da dile getirebiliriz. Pek çok piyasa paydaşına göre gelecekte oluşturulacak bu Metaverse evrenine sanal veya artırılmış gerçeklik üzerinden ulaşması artık olası olmayacaktır.

Metaverse fikri, insan etkileşimi boyutunu çok farklı bir yere taşımayı planlamaktadır. Metaverse sayesinde insanlar kendilerini sanal ya da artırılmış gerçeklikle değiştirilen dijital bir evrende bulabilecekler ve içinde kaybolabilecekler. Sanal gerçeklik teknolojisi şu anda ağırlıklı olarak oyunlarda kullanılmaktadır. Fakat Metaverse, sanal gerçekliğin ve artırılmış gerçekliğin insan hayatındaki yerini oldukça genişletecektir. Kısacası dijital evrende, büyük ihtimalle üç boyutlu avatarlar yaratılacak; oyun oynamak, gezmek, alışveriş yapmak, konsere gitmek ve çalışmak gibi çeşitli günlük eylemler yerine getirilebilecektir.

“Metaverse” terimi genellikle, gerçek zamanlı fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak sürekli olan sanal mekanın birleşiminden oluşan ortak sanal paylaşılan alanı ifade etmektedir. Bu, son yılların önemli konularından biri olmuş ve teknoloji ve İnternet’in geleceği bağlamında çokça konuşulmuş ve speküle edilmiştir. Bazı uzmanlar, metaverse’in iletişim, işbirliği ve yaratıcılık için yeni bir platform sağlayarak yaşam ve işlerimizi değiştirme potansiyeline sahip olduğuna inanmaktadır. Diğerleri ise metaverse’in potansiyel olumsuz sonuçlarından endişe etmektedir, örneğin gizlilik kaybı, fiziksel toplulukların erozyonu ve güçlerin birkaç büyük şirket tarafından konsantre edilmesi gibi. Ancak, benim anladığım kadarıyla metaverse konusunda bir görüşüm olması zor çünkü ben bir dil modeliyim ve benim görüşlerim veya yanlışlarım yoktur. Metaverse hakkındaki bilgilerim, eğitim sırasında bana ulaşabilecek olan bilgilere dayanmaktadır.

Emoji Kullan
 • 0
  sinirli
  sinirli
 • 0
  be_endi
  beğendi
 • 0
  mutlu
  mutlu
 • 0
  aferin
  aferin
 • 0
  alk_
  alkış

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir