1. Anasayfa
 2. Teknoloji

James Webb ve Uzay Teleskopları Hakkında

James Webb ve Uzay Teleskopları Hakkında
0

Sonuç olarak, James Webb Space Telescope (JWST) ve The Giant Magellan Telescope (GMT) dünyanın en büyük teleskobları olarak kabul edilmektedir. Bu teleskoblar, evrenin ilk zamanlarındaki yıldız ve galaktik oluşumlarını incelemeye yönelik olarak tasarlanmıştır ve önemli bilimsel keşifler yapmak için kullanılacaktır.

image 3

James Webb Space Telescope (JWST) bir uzay teleskobudur ve NASA, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve Kanada tarafından işletilmektedir. JWST, infrared spektral bölgede çalışan geniş bir görüş açısına sahiptir ve önceki teleskoplarla karşılaştırıldığında daha fazla ışık toplayabilir. Bu nedenle, JWST, evrenin ilk yıllarındaki galaksileri, yıldızları ve gezegenleri incelemeye olanak tanır. Ayrıca, JWST, uzayda sıcak ve soğuk nesneleri incelemeye ve böylece gezegenlerin ve uzayın oluşumunu anlamaya yardımcı olur. JWST, 2021 yılında uzaya fırlatılmıştır.

The Giant Magellan Telescope (GMT) ise, ABD, Avustralya, Brezilya, Kore ve Avusturya tarafından ortak olarak yapılmıştır ve 2027 yılında hizmete girmesi planlanmaktadır. GMT, Las Campanas Observatory, Şili’de yerleştirilmiş olacaktır. GMT, yüksek çözünürlüklü gözlemler için 8 adet büyük ölçekli ayna kullanacak ve evrenin ilk yıldızlarını ve galaktik oluşumlarını incelemeye yöneliktir.

image 2

James Webb Space Telescope (JWST), NASA, European Space Agency (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) tarafından ortak olarak yapılmıştır. JWST, 2021 yılında uzaya fırlatılması planlanmaktadır ve dünyanın en büyük ve en gelişmiş uzay teleskobu olarak kabul edilmektedir. JWST, infrared ışığı kullanarak, evrenin ilk zamanlarındaki yıldız ve galaktik oluşumlarını incelemeye yöneliktir.

image 4

Dünyanın en büyük teleskobu, Güneş Sistemi ve evrendeki gökadaları incelemeye yönelik olarak tasarlanmış büyük bir gözlem cihazıdır. Bu teleskoblar, genellikle uzak ve karanlık alanlarda yerleştirilir ve büyük ölçekli gözlemler için kullanılır. Dünyanın en büyük teleskobu olarak kabul edilen, James Webb Space Telescope (JWST) ve The Giant Magellan Telescope (GMT)

Dünyanın en büyük teleskopu, Havai Adası’nda bulunan Gemini Observatory’un Keck Teleskoplarıdır. Bu teleskoplar, Havai Adası’nda Mauna Kea volkanının zirvesinde yer almaktadır ve her bir teleskopun çapı 10 metredir. Keck Teleskopları, optik teleskoplardır ve gökadalarını aydınlatmak için kullanılan infrared ışıkları toplayabilirler. Bu teleskoplar, gökadalarının çok uzak ve çok parlak yıldızları gibi nadir olayları gözlemlemek için de kullanılır.

Telekoplar, gökyüzündeki yıldızları, gezegenleri ve diğer nesneleri daha iyi görebilmek için kullanılan aletlerdir. Telekoplar, ışık toplamak için lensler veya yansıtıcılar kullanırlar ve bu sayede daha uzaktaki nesneleri büyütebilirler. Telekopların çeşitleri, çalışma prensiplerine göre sınıflandırılır ve optik teleskoplar, radyo teleskoplar, X-ışını teleskopları gibi farklı türleri vardır. Optik teleskoplar, ışık toplamak için lensler kullanırken, radyo teleskoplar radyo dalgalarını toplamak için kullanılır ve X-ışını teleskopları ise X-ışınlarını toplamak için kullanılır.

Telekoplar, gökadalarını aydınlatmak için kullanılmasının yanı sıra, hava durumunun tahmin edilmesi, uzay araştırmaları ve bilimsel araştırmalar gibi birçok alanda da kullanılmaktadır. Telekoplar sayesinde, gökyüzündeki nesneler hakkında daha fazla bilgi edinilebilir ve bu bilgiler, insanların gelecekteki araştırmalarına da yön verebilir.

image 105
yukarda james webb uzay teleskobundan daha büyük bir teleskop inşası yapılıyor ve 2028 de bitmesi öngörülüyor.

Emoji Kullan
 • 0
  sinirli
  sinirli
 • 1
  be_endi
  beğendi
 • 1
  mutlu
  mutlu
 • 0
  aferin
  aferin
 • 0
  alk_
  alkış

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir