1. Anasayfa
 2. İnceleme

Evcil Hayvanların Yaptığı Hareketlerin Anlamları

Evcil Hayvanların Yaptığı Hareketlerin Anlamları
kedi hareketleri ve anlamları
0

Evcil hayvanlarımızın kafa sürtmek, yüz yalamak, yeri kazmak gibi tuhaf davranışları her zaman merak uyandırmakta. Ancak bu davranışların her birinin bir nedeni var! Peki kediler neden tuvaletlerini gömerler? Neden yoğurma hareketi yaparlar? Köpekler neden yatacakları yerde daire çizerler?

image 21

yüz yalama hareketi öpme anlamına gelmiyor .
Evcil hayvanların bize tuhaf gelen ama aşina olduğumuz birçok davranışı var. Köpeklerin tuvaletini yapmadan yeri kazması, sebepsiz yere yüzümüzü yalaması, kedilerin patileriyle bir yeri yoğurması, kafasını gelip bize sürtünmesi gibi çeşitli davranışlarına günlük hayatta sıklıkla tanıklık ediyoruz.

Tüm bu hareketlerin birer anlamı var. Hayvanları inceleyen bilim insanları, evcil dostlarımızın bu hareketleri bilinçsizce yapmadıklarını, tüm bu hareketlerin evrimleşme sonucu atalarından kalan bazı alışkanlıkların birer parçası olduğunu belirtiyor.

Hayvanlardaki klinik davranışlar üzerine çalışan ABD’li bilim insanı Dr. Carlo Siracusa, “Bu davranışlar bir anda icat edilmedi. Artık insanlarla birlikte yaşadıkları için evcil hayvanlar olarak yeni yaşamlarına adapte olmuş atalarının davranışlarının bir evrimi” diyor.

KÖPEKLER BIRAKTIKLARI KOKU İLE İLETİŞİM KURABİLİYOR 

Yani bu davranışlarını genellikle içgüdüsel olarak yapıyorlar. Örneğin köpekler, genellikle battaniyeleri, çarşafları veya köpek yataklarını tırmalayarak ve sonra yerleşmeden önce birkaç kez dönerek yatacakları yeri düzenliyorlar. Bunun amacı, yatacakları yerin güvenli ve sıcak bir yer olduğundan emin olmak istemeleri.

ABD’deki Arizona Üniversitesi’nden Evan MacLean, “Hayvanların doğada yatmadan önce bir alanı adeta paspaslarlar” diyerek köpeklerin bu içgüdüsel davranışının yaban hayatında da oldukça görüldüğünü belirtiyor.

Köpeklerin tuvaletlerini yapmadan önce yaptıkları bazı hareketler de merak konusu. Bazen köpekler tuvaletlerini yapmadan önce daire çiziyorlar. Uzmanlar dünyanın manyetik alanıyla dengelenmek istediklerinden içgüdüsel olarak bunu yaptıklarını söylüyor.

Ayrıca tuvaletlerini yaptıktan sonra yeri patilerler ama dışkıyı gömmezler. MacLean, “Bu alanlarda koku bırakıyorlar” diyor ve aynı zamanda zemini tırmalayarak dikkat çekmeye çalıştıklarını ifade ediyor.

Bu yer işaretlemenin kurtlardan kalan bir miras olduğunu ve diğer köpekleri hedeflediğini söyleyen Mclean, “Bölge işaretleme büyük olasılıkla bir iletişim işlevi görüyor. Köpeklerin bıraktıkları kokularda kodlanmış olan ve insanların anlayamadığı bir çok bilgi var. Örneğin köpekler, diğer köpeğin sağlık durumunu bu koku ile anlayabilir” diyor.

image 20
Kedilerin yaptığı yoğurma hareketi rahat hissettiklerinde yaptıkları bir harekettir.

KEDİLER RAHAT HİSSETTİKLERİNDE YOĞURUYORLAR 

Kediler ise neredeyse her zaman tuvaletlerini gömüyorlar. ABD’deki Oregon Eyalet Üniversitesi İnsan-Hayvan Etkileşimi Laboratuvarı müdürü Monique Udell, “İzlerini kapatıyorlar” diyerek gizli kalma içgüdüsü ile bunu yaptıklarını ifade ediyor.

ABD’nin Sacramento kentinde bir kedi davranış danışmanlığı şirketi olan Mikel Delgado, bu özelliklerin bazılarının kedilerin vahşi kökenlerinden kaynaklandığını söylüyor. Delgado, “Kediler oldukça yırtıcı hayvanlar. Şafakta ve alacakaranlıkta doğal olarak aktif durumdalar” diye belirterek kedilerin avcı olduklarını ve avlanma içgüdüleri yüzünden bu gizli kalma davranışları sergilediklerini dile getiriyor.

Uzmanlar, kedilerin kafalarıyla ya da yanaklarıyla yaptıkları sürtünme hareketine de değiniyor. Unity College’da hayvan sağlığı ve davranışı uzmanı olan Kristyn Vitale, kedilerin yüzlerinde koku bezleri olduğunu ve insanlara kafalarını sürterken muhtemelen kokularını bırakarak işaretleme yapmaya çalıştıklarını söylüyor.

Kediler için kafa sürtme, bir çeşit bölgelerini işaretleme biçimi. Diğer yandan sevgi gösterisi veya sadakatlerini gösterme şekli olarak da değerlendirilebiliyor. Bir sorunları olduğunda ya da dikkat çekmek için de kedilerin bu hareketi yaptıkları biliniyor.

Bulundukları yeri yoğurma hareketi de kedilerin ilgi çeken hareketlerinden biri. Yoğurma, yavru kedilerin süt üretimini teşvik etmek için emzirilirken annelerine yaptıkları bir hareket. Yetişkin kediler, kendilerini rahat hissettiklerinde veya kendilerini sakinleştirmeye çalıştıklarında insanları ya da buldukları yumuşak yüzeyleri yoğurabilir.

SİZİN İÇİN BİR TEHDİT DEĞİLİM

Köpeklerin vahşi kurt atalarından kalma davranışlarına en büyük örnek ise insanların veya diğer köpeklerin yüzlerini yalamak. Kurtlar gibi köpekler de yüzleri yalamayı sever. İnsanlar evcil köpeklerinin kendilerini öptüğünü düşünürler. Ancak bu bir öpme davranışı değil.

Evan MacLean, “Kurt yavruları, ebeveynlerinin ağzından bu şekilde yiyecek alır” diyor. Aynı zamanda yüz yalamanın bir teslimiyet işareti de olabileceğini söyleyen MacLean, ‘Ben sizin için bir tehdit değilim’ manasında köpeklerin kendilerinden daha baskın gördükleri kişileri yalayabileceğini söylüyor. 

Evcil hayvanlar, insanların evlerinde yaşayan ve genellikle sevgi, ilgi ve bakım gösterilen canlılardır. Bu hayvanların davranışları, genellikle ırkına ve yaşam koşullarına göre değişebilir. Örneğin, bir köpek ırkı, diğer bir köpek ırkına göre farklı davranışlar gösterebilir ve aynı şekilde, bir hayvanın büyüdüğü ortam da davranışlarını etkileyebilir.

Evcil hayvanların davranışları, genellikle onların ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Örneğin, bir köpek yalnız kalmayı sevmeyebilir ve bu nedenle, onun yalnızlık ihtiyacını gidermek için sürekli ilgi gösterilmesi gerekir. Ayrıca, evcil hayvanların beslenme ihtiyaçları da farklı olabilir ve bu nedenle, onların doğru beslenmeleri de önemlidir.

Evcil hayvanların davranışları, genellikle eğitim ve öğrenme ile değiştirilebilir. Örneğin, bir köpek, yalnızlık ihtiyacını gidermek için sürekli ilgi gösterilmesine rağmen, bu davranışını değiştirebilir ve yalnız kalmayı öğrenebilir. Bu nedenle, evcil hayvanların davranışlarının değiştirilmesi için eğitim ve öğrenme önemlidir.

Kaynaklar: The Washington Post, Insider, Petradar 

Kaynak: Web Özel

Emoji Kullan
 • 0
  sinirli
  sinirli
 • 0
  be_endi
  beğendi
 • 0
  mutlu
  mutlu
 • 0
  aferin
  aferin
 • 0
  alk_
  alkış
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir