1. Anasayfa
 2. Haberler

Kızılelmanın Teker Kesme Testini Bizzat Yöneten Selçuk Bayraktar

Kızılelmanın Teker Kesme Testini Bizzat Yöneten Selçuk Bayraktar
kızılelma
0

6 kilodan 6 tona Kızılelmanın başarı yolculuğu;

Baykar’dan yapılan açıklamaya göre, şirket tarafından yerli milli ve özgün olarak geliştirilen ve ülkenin ilk insansız savaş uçağı olarak başarıyla görev yapacak Bayraktar Kızılelma’nın geliştirilme sürecinde kritik bir eşik yani teker kesme testide başarıyla geçildi.

İlk uçuş 2023’te Olması Planlanıyor

Bayraktarın 20 yılla aşkın uzman kadro ve teknoloji birikimi tecrübesiyle geliştirilen Bayraktar Kızılelma İnsansız Savaş Uçağı projesinin test süreci, yer testleri ile devam edecek. Bayraktar Kızılelma’nın ilk uçuşunun 2023’te gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Bayraktar iha ailesi ;

image 71

Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’nde bulunan test alanında yapılan teker kesme testini Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar yönetti. Bugün başarıyla gerçekleştirilen motor entegrasyon testi ile Bayraktar Kızılelma 2023 te yapılması planlanan ilk uçuşuna bir adım daha yaklaşmış oldu.

image 70

Uçakların teker kesme testi, uçakların güvenliği için yapılan önemli bir testtir. Bu test, uçakların tekerlerinin, yapılan çarpışma veya darbe koşullarında ne kadar dayanıklı olduğunu ölçmek için yapılır.

Teker kesme testi, uçakların uçuş koşullarında oluşabilecek olası birçok faktörü dikkate alır. Bu faktörler arasında, tekerin yapısı, malzemesi, boyutu, hızı, yükü, çarpışma yönü ve şiddeti gibi faktörler yer alır.

Test sırasında, uçak tekeri, belirli bir hızda ve yükte, çeşitli çarpışma senaryolarına maruz bırakılır. Bu senaryolardan birkaçı arasında, çakıl taşlarına, metal parçalarına, beton bloklarına, çamur veya kum gibi zorlu koşullara çarpmaktır. Bu testler, uçak tekerinin, çarpışma koşullarında ne kadar dayanıklı olduğunu ölçmek için yapılır.

Test sonunda, tekerin dayanıklılığı ve güvenliği değerlendirilir. Eğer teker, belirlenen standartları karşılamıyorsa, düzeltme önerileri yapılır ve teker yeniden test edilir. Bu testler, uçakların güvenliğini sağlamak için yapılır ve uçakların güvenli uçuşlarını sağlamak için önemlidir.

Sonuç olarak, uçakların teker kesme testi, uçakların güvenliği için yapılan önemli bir testtir. Bu test, uçakların tekerlerinin, yapılan çarpışma veya darbe koşullarında ne kadar dayanıklı olduğunu ölçmek için yapılıyor.

Baykar Bayraktar, Türkiye’de üretilen ilk yerli ve milli İHA (insansız hava aracı) teknolojisidir. Baykar Bayraktar İHA’sı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatı, Güvenlik ve Savunma Sanayi için özel olarak tasarlanmıştır.

Bayraktar İHA’sı, çeşitli görevler için kullanılabilir. Bu görevler arasında, istihbarat toplama, keşif, izleme, hava fotoğrafçılığı, hava tarama ve hava destek gibi fonksiyonlar yer alır. Ayrıca Bayraktar İHA’sı, silah taşıyabilir ve hava savunma sistemleri ile birlikte kullanılabilir.

Bayraktar İHA’sı, çeşitli avantajlar sunmaktadır. Öncelikle, yerli olarak üretilmesi nedeniyle maliyet avantajı sağlar. Ayrıca, üstün teknolojisi sayesinde, yüksek hassasiyet ve özellikle uzun menzilli görevler için idealdir.

Bayraktar İHA’sı, Türkiye ve dünya genelinde birçok ülkede kullanılmaktadır. Özellikle Türkiye ile yapılan sınır güvenliği ve terörle mücadele gibi önemli görevlerde kullanılmaktadır. Ayrıca, yurtdışında, katılımcı ülkeler tarafından özellikle askeri amaçlar için kullanılmaktadır.

Sonuç olarak, Baykar Bayraktar İHA teknolojisi, Türkiye’de üretilen ilk yerliinsansız hava araçlarını yapan firmadır.

Emoji Kullan
 • 0
  sinirli
  sinirli
 • 0
  be_endi
  beğendi
 • 0
  mutlu
  mutlu
 • 0
  aferin
  aferin
 • 0
  alk_
  alkış

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir