1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Li-fi Teknolojisi Nedir ?

Li-fi Teknolojisi Nedir ?
0

Li-fi Teknolojisi Nedir?

Li-Fi (Light Fidelity), cihazlar arasında kablosuz olarak iletişim kurmak ve veri iletmek için LED ışıklarını baz alan bir kablosuz optik ağ teknolojisidir. Li-Fi teknolojisi, verileri radyo sinyalleri yerine ışık dalgaları kullanarak iletmek için tasarlanmış, ışık tabanlı bir iletişim teknolojisidir. Temel olarak Wi-Fi, verileri iletmek için radyo frekansını kullanır ve sinyal, erişim noktasının etrafındaki belirli bir alana dağıtılır. Li-Fi bir çeşit “Görünür Işık İletişim” sistemidir. Dolayısıyla Li-Fi, veri iletmek için radyo frekansları yerine ampullerden gelen ışığı kullanmaktadır. Li-Fi teknolojisi, Wi-Fi teknolojisinden daha güçlü ve daha hızlıdır çünkü ışık kullanılarak iletilen sinyallerin odaklanması radyo frekanslarına göre daha oldukça kolay ve güçlüdür.

Li-Fi teknolojisinde, ışık yoluyla veri göndermek için LED ampuller kullanılmaktadır. Veri iletimi, LED ampullerin yaydığı ışığın yoğunluğunu değiştirmek için Li-Fi kullanılarak yapılmaktadır. Li-Fi teknolojisinde internet, LED ampullere bağlı özel vericiler yardımıyla ışıkla kullanıcıya iletilmektedir. Radyo frekansları yerine ışığı kullanarak kablosuz internet sunmak; uçak kabinleri, hastaneler ve tehlikeli ortamlar gibi Wi-Fi teknolojisinin hazır olmadığı ortamlarda bağlantı elde etmenizi sağlamaktadır. Fiber optik kablolarda noktadan noktaya hızlı veri iletimi için ışık kullanılır. Li-Fi teknolojisi, mevcut Wi-Fi ağlarındaki yükü önemli ölçüde azaltabilen kablosuz iletişim spektrumunun 10.000 katına sahiptir. Bu, Li-Fi teknolojisinin daha dayanıklı ve güvenilir bir internet kaynağı olacağını, Li-Fi uygulamalarının sınırsız olduğunu ve daha geniş bir araştırma konusu olmaya devam edeceğini göstermektedir. Temel olarak LED ışıklar olduğu sürece, Li-Fi internet erişimi sağlayabilir.

Li-Fi teknolojisi, ışık dalgalarını kullanarak veri aktarımı için kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji, genellikle WiFi teknolojisiyle karşılaştırılır, ancak Li-Fi ile veri aktarımı, WiFi teknolojisinden daha hızlı ve güvenlidir. Li-Fi teknolojisi, ışık dalgalarını kullanarak veri aktarımı yapar ve bu nedenle, kablosuz veri aktarımı için kullanılabilir. Li-Fi teknolojisi, günümüzde çok yaygın olarak kullanılmamakla birlikte, gelecekte daha fazla kullanılması beklenmektedir.

Li-Fi teknolojisinin birçok avantajı vardır. Örneğin, Li-Fi teknolojisi ile veri aktarımı, WiFi teknolojisinden daha hızlıdır ve aynı zamanda daha güvenlidir. Li-Fi teknolojisi, ışık dalgalarını kullanarak veri aktarımı yapar ve bu nedenle, elektromanyetik kirliliği azaltır. Ayrıca, Li-Fi teknolojisi, kısa mesafelerde veri aktarımı için kullanılabilir ve bu nedenle, evler ve ofisler gibi alanlarda yaygınlaşması öngörülür.

Emoji Kullan
 • 0
  sinirli
  sinirli
 • 0
  be_endi
  beğendi
 • 0
  mutlu
  mutlu
 • 0
  aferin
  aferin
 • 0
  alk_
  alkış
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir