1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Her Teknolojide Parmağı Olan Nikola Tesla’nın En İyi 10 İcadı

Her Teknolojide Parmağı Olan Nikola Tesla’nın En İyi 10 İcadı
nicola tesla
0

Onun için derler ki:

”Eğer size birisi bir şeyi kimin icat ettiğini sorarsa ve siz o şeyi icat edenin kim olduğunu bilmiyorsanız ‘Tesla icat etti’ deyin, büyük ihtimalle doğru cevap vermiş olursunuz.

 

1. Dönen Manyetik Alan

image 71

 

Tesla’nın ilk çığır açıcı buluşu, Hırvatistan’daki profesörünün ona doğru akım yerine alternatif akımla çalışan bir motor yapmanın imkansız olduğunu söylemesiyle ortaya çıktı. 1882 yılında Paris’e taşınarak Continental Edison Şirketi’nde çalışmaya başladı. Bu şirket Edison’un fikirlerini Avrupa’da uygulama konusunda çalışmalar yapıyordu. Burada doğru akım motorları ve dinamolar konusunda geniş ve önemli tecrübeler edindi. Oradayken çalıştığı döner makineleri korumak için regüle edici kontrol cihazları icat etti. Aynı zamanda indüksiyon motorları üzerine çalışmaya başlayan Tesla dönen manyetik alanlar ile bu dönemde ilgilenmeye başladı.

 

2. Alternatif Akım

image 72

Nikola Tesla’nın hiç şüphesiz en bilinen ve dünyadaki bilinen teknolojiye yeni bir yön verme potansiyeli olan fikirleri alternatif akım üzerineydi. Ona göre doğru akım tamamen saçmalıktan ibaret olan bir şeydi ve kesinlikle değiştirilmesi gerekiyordu. Bu fikrini hayata geçirmek amacıyla alternatif akım elektrik sistemini tasarladı ve su gücünden yararlanarak hidroelektrik santralleriyle bu gücü enerjiye çevirmeyi planladı. Bugün Niagara Şelalesi heybetli bir Nikola Tesla heykeli önünde çağlamaktadır.

 

3. Tesla Bobini

image 73

 

Tesla bobini, radyo frekanslarında yüzbinlerce volta varılmasını sağlayan yüksek frekans transformatörüydü. Elektrik akımı bu aletin tepesinden sıçramalara neden oluyor ve mavi kıvılcımlar çıkartıyordu. Bu elektrik deşarjlarının bir alıcı tarafından kablosuz olarak alınabilmesi elektrik enerjisinin kablosuz transferini sağlamış olacaktı. 

Çok fazlı alternatif akımlar kullanarak çok yüksek voltajda şimşekler yaratabilen bir makinedir. Böylece fraktal şeklinde şimşekler yaratılabiliyor. Günümüzde eğlence ve gösteri amacıyla kullanılıyor. Hatta müzik bile yapanları var.

 

4. Uzaktan Radyo Kontrolü

image 74

 

Marconi radyonun babası olarak bilinmektedir. Fakat radyonun asıl mucidi Tesla’dır. Tesla, geleneksel elektrik fuarının geliştiği alanın ortasına büyük bir tank koydu ve suyla doldurdu. Bu küçük gölün üzerine, yüzmesi için, 1 metre uzunluğunda anten direği olan bir tekne koydu. Teknenin içinde bir radyo alıcısı vardı. Nikola Tesla, seyircilerin isteği doğrultusunda ileri gitme, sağa veya sola dönme, durma, geri gitme, ışıkları yakıp söndürme gibi çeşitli şeyleri uzaktan radyo kontrol sayesinde yaptı. Tesla, bu gösteriyle tüm dünyanın dikkatini üstüne çekmişti.

 

5. İyonosfer Çalışmaları ve Türbinler

image 75

 

Tesla dünyanın katmanlarından biri olan iyonosferin insanlığın yararına kullanabileceğini söyleyen ve bunu ispatlayan bilim adamıdır. İyonosfer, 19. yüzyılda keşfedilmiştir, dünyanın üzerinde bulunan üçüncü sıra katmandır ve Tesla’yı ilgilendiren en önemli özelliği elektrik enerjisinin ve radyo, ses ve elektro manyetik dalgaların kablosuz olarak çok uzak bir noktadan diğer noktaya taşımasını sağlamaktadır. 

İşin ilginci doğru bir çalışma yaparak Tesla’nın bu hayalini gerçekleştirmek mümkündü ama asla uygulanmamıştı.

 

6. Kozmik Dalgalar ve Uzay

image 76

 

Uzaydaki hayatın varlığıyla da oldukça ilgili olan Nikola Tesla, kendi laboratuvarından uzaya ses dalgaları göndermiş ve uzaydan gelen kozmik ses dalgalarının kaydını yapmıştır. Ancak bunu başardığı dönemde bilim çevresinden yeterli ilgi ve desteği görememiştir çünkü o yıllarda kozmik radyo dalgalarının bilim camiasında yeri yoktu ve bu yönde yapılan tüm çalışma çöpe gitmiştir. Tesla 1917’nin Ağustos’unda uzaktaki cisimlerin üzerine kısa dalga darbeleri gönderip, yansıyan kısa dalga darbelerinin bir flüoresan ekran üzerinde toplanmasıyla izlenebileceklerini açıklamıştır.

 

7. Mega Verici

 

Tesla’nın en önemli projelerinin başında şüphesiz kablosuz enerji iletimi geliyordu. Tesla, bir dağın üzerine Dünya’nın en güçlü radyo vericisini kurup çalıştırmaya yöneltti. 60 metrelik direğin etrafında, 22,5 metre çapında, hava çekirdekli transformatörü yaptı. Üreticisi, istasyondan birkaç mil uzaklıkta bulunan enerjiyi kullanırken, Nikola Tesla ilk insan yapımı şimşeği oluşturdu. Bir direğin tepesindeki 1 metre çaplı bakır küreden, 30 metre uzunluğunda, kulakları sağır eden şimşekler çaktı. 40 km uzaklıktaki kasabalarda bile bu gök gürültüsünün işitildiği kaydedilmiştir. 100 milyon Volt değerinde gerilim kullanılıyordu. Daha sonra kendi patentlerini çıkartacak olan Fritz Lowenstein’ın şahit olduğu bu deneylerde Tesla 26 mil uzaklıktaki 200 ampulü yakmayı başarmıştı!

Birçoğumuz Prestij filmindeki yukardaki sahneyi hatırlayacaktır..

 

8. Radar

image 77

 

Tesla, birçok alanda devrim yaratacak çalışmalarına devam etti. 1917’de uzaktaki cisimlerin üzerine elektrik dalga darbeleri gönderip, yansıyan kısa dalga darbelerinin bir floresan ekran üzerinde toplanmasıyla izlenebileceklerini açıkladı. Kısacası radar teknolojisinin temelini atmış bulunuyordu. 

Amerikalılar savaş zamanında Alman denizaltılarını bulabilmek için Edison’dan yardım istemiş ve Tesla’nın önerisi olan ‘enerji dalgalarını kullanalım’ fikrine Edison’un şiddetle karşı çıkması sebebiyle bugün ‘radar’ dediğimiz aygıt 25 yıl geç keşfedilmiştir.

 

9. Yüksek Frekans

Modern elektronikteki neon tüpü ve flüoresanın öncülüğünü yapan teknoloji de yine Tesla’nın fikirlerinden ortaya çıkmıştı. Bir yüksek frekans transformatörü ile kendi keşfi olan ‘Nikola Tesla Bobinleri’ çıplak elinde tuttuğu gazlı tüpü yakacak şekilde vücudundan, zarar vermeden, yüksek gerilimli akım geçirmesini sağlıyordu. Bu alan üstünde yoğunlaşan Tesla, Mekanik ve fiziksel titreşimlerle çalışırken, Houston Caddesi’ndeki laboratuvarının etrafında hakiki bir depreme neden olmuştu. Binanın doğal rezonans frekansına yaklaşan, Nikola Tesla’nın mekanik osilatörü, yaşlı binayı sarsmıştı!

 

10. Gizli Patent (Uçak-Helikopter Hibrit)

image 78

Tesla’nın 1928’de aldığı patent, helikopter-uçak hibriti bir makine tasarımını içermektedir. Makinenin enerji kaybetmeden sürekli serbest enerji üretebileceği iddia edilmiştir ve bu serbest enerjinin, dünyanın güneş etrafındaki dönüşüne neden olan enerji olduğu belirtilmiştir. Tasarımın konik şekillerden oluştuğu ve dünyanın yörüngesel hızına bağlı olarak belli bir hıza ulaştığında havalanabileceği söylenmiştir. Ayrıca, at nalı şeklindeki mıknatısların hareketi sayesinde yer çekimini yenmek mümkün olabileceği düşünülmüştür.

Nikola Tesla, elektrik enerjisi üretimi, dağıtımı ve kullanımı konusunda önemli çalışmalar yapmış bir fizikçi, mühendis ve mucittir. 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında yaşamıştır ve elektromanyetik teori, sıfırıncı nötr teorisi, düşük frekanslı elektromanyetik dalgalar, uzaktan kumandalı sistemler gibi birçok alanda çalışmalar yapmış ve bu alanlarda önemli katkılar sağlamıştır.

Gelecek için temiz enerji: https://www.yolabak.com/1-gelecek-icin-temiz-enerji-gecisi/?noamp=mobile#comments

 

Bonus Tavsiye Film : Sizde Teslanın hayatı ve yaptığı icatları seviyorsanız The Current War adlı filmi izlemenizi tavsiye ederim :)

Türkçe Altyazı belgeselini izlemek için ;

 

Yazı Kaynakları
onedio
Emoji Kullan
 • 0
  sinirli
  sinirli
 • 0
  be_endi
  beğendi
 • 0
  mutlu
  mutlu
 • 0
  aferin
  aferin
 • 0
  alk_
  alkış

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir