1. Anasayfa
 2. İnceleme

Manipülasyon nedir? Photoshop Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

Manipülasyon nedir? Photoshop Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?
0

 Manüpilasyon, genellikle insanların düşünce, davranış ve fikirlerini normalin dışında kendi istediği şekilde karşı tarafa yansıtmasıdır.

Manipülasyonun çok farklı şekilleri vardır fakat ben size photoshopta yaptığım manipülasyon çalışmalarını aktarıcam.

Foto manipülasyon veya dijital olarak yapıldığında aldığı ismi ile photoshop, istenen görüntüyü oluşturmak için fotoğraf üzerinde değişiklikler yapma sürecidir. Bunun için günümüzde bilgisayar yazılımları kullanılmaktadır.

Dijital manipülasyon, genellikle fotoğraf için kullanılır. Bir kompozisyon için özel olarak olarak çekilen fotoğrafı Photoshop programlarıyla bambaşka bir hale getirmektir. Düzenleme yapılan fotoğrafın son haliyle ilk hali arasında büyük farklar olur, fotoğrafın bu yeni hali bir nevi dijital resimdir. Bir fotoğrafın sadece kontrast, ışık ve renk değerlerini değiştirmek “manipülasyon” yapmak değildir. Bunlar sadece dijital düzenleme sayılır. Sayısal hale getirilip bilgisayar ortamına alınmış ya da tamamen -bilgisayar ortamında ya da değil- sayısal olarak üretilmiş görüntüleri değiştirerek izleyenleri yönlendirmek, gerçekliği olduğundan farklı göstermek .

Aşağıda yaptığım çalışmaları inceleyebilir yorum yapabilirsiniz.

Birden fazla bir kaç fotoğrafın dijital ortamda photoshop uygulaması ile bir araya getirilerek olağanın dışında yapılan işlemlerdir. Bu işlemlerde genel ve benimde kullandığım en yaygın program adobe photoshop uygulamasıdır.

Eğlenceli ve kendinize göre özgün çalışmalar yapabileceğiniz bu tekniği öğrenmek için udemy’i terciy etmenizi tavsiye ederim.

Photoshop, bir görüntü düzenleme ve tasarım yazılımıdır ve bu yazılım sayesinde, görüntüler üzerinde çeşitli manipülasyon işlemleri yapılabilir. Manipülasyon tekniği, görüntüler üzerinde yapılan değişiklikleri ifade eder ve bu değişiklikler, görüntünün orijinal haliyle karşılaştırıldığında farklılık gösterir.

Photoshop’ta manipülasyon tekniği, çok sayıda araç ve özelliğe sahiptir ve bu araçlar ve özellikler sayesinde, görüntüler üzerinde çok farklı değişiklikler yapılabilir. Örneğin, Photoshop’ta, görüntülerin renkleri değiştirilebilir, görüntüler üzerinde çizimler yapılabilir, görüntüler üzerinde resimler eklenebilir ve hatta görüntüler üzerinde öğeler silinebilir.

Benim düşüncem, manipülasyon tekniği önemli ve değerli bir yöntemdir ve Photoshop gibi yazılımlar sayesinde, görüntüler üzerinde çok sayıda değişiklik yapılabilir. Bu teknik, görüntülerin düzenlenmesinde ve tasarımda kullanılabilir ve bu nedenle, Photoshop gibi yazılımların önemini koruyan bir yöntem olmaya devam edecektir.

Emoji Kullan
 • 0
  sinirli
  sinirli
 • 0
  be_endi
  beğendi
 • 0
  mutlu
  mutlu
 • 0
  aferin
  aferin
 • 0
  alk_
  alkış
İlginizi Çekebilir
51432581372_43ac9e96b2_b

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir