1. Anasayfa
 2. İnceleme

Karaciğer ve Vücuttaki Önemi

Karaciğer ve Vücuttaki Önemi
0

Karaciğer, vücudun önemli organlarından biridir ve birçok fonksiyonu vardır. En önemli fonksiyonlarından biri, vücutta toksinleri, zararlı maddeleri ve diğer atıkları arıtmasıdır. Karaciğer, kanı temizler ve toksinleri vücuttan atmak için böbreklerle birlikte çalışır.

Karaciğer ayrıca vücudun glikoz, yağ ve protein metabolizmasını yürütür. Glikoz, vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için kullandığı bir maddedir ve karaciğer glikozu depolayarak veya vücudun ihtiyacı olan glikozu üreterek vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Yağ ve proteinler de karaciğer tarafından metabolize edilir ve vücudun ihtiyacı olan enerjiye dönüştürülür.

Karaciğer ayrıca emilim veya vücutta depolanan vitamin ve minerallerin yönetimini yapar. Örneğin, karaciğer, A, D, E ve K vitaminlerini depolayarak vücudun ihtiyacı olan zamanlarda kullanmasını sağlar. Ayrıca, karaciğer, bazı minerallerin vücutta dengelenmesini sağlar.

Karaciğerin yetersiz çalışması, vücudun çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin, karaciğer yetersizliği, toksinlerin vücutta birikmesine neden olabilir ve bu da zehirlenme belirtilerine yol açabilir. Ayrıca, karaciğer yetersizliği, metabolizma bozukluklarına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Karaciğerin sağlıklı kalması için, sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz ve alkol kullanımının sınırlandırılması önemlidir. Ayrıca, karaciğer hastalıklarının erken teşhis edilmesi için düzenli muayenelere gitmek önemlidir.

Mevsim geçişleri ile birlikte düşen hava sıcaklıkları, grip hastalıklarının sayısını arttırdı. Uzmanlar, özellikle ekim ile mayıs ayları arasında gribal enfeksiyonların artış gösterdiğini belirterek, insanların Kovid-19 pandemisinde olduğu gibi kurallara uyması gerektiğini, özellikle Covid-19 hastalığı tedavisi bitiren kişilerin ‘kronik hasta’ olarak adlandırıldığından grip aşılarını yaptırmaları uyarısında bulundu. Sıklıkla tüketilen bitki çaylarıyla ilgili çarpıcı bir uyarı da yapıldı.

image 21

Karaciğer, vücudumuzda çok önemli bir organ olarak yer alır. Bu organ, vücudumuzda birçok fonksiyonu gerçekleştirmektedir ve bu fonksiyonlar arasında; emilim, depolama, filtreleme, metabolizma ve detoxifikasyon gibi işlemler yer alır. Bu nedenle karaciğere zararlı etkenler veya davranışlar, vücudun sağlığını ciddi şekilde tehlikeye atabilir.

 1. Alkol: Alkol, karaciğerin en önemli zararlı etkenlerinden biridir. Alkol, karaciğer hücrelerinde hasar oluşmasına neden olur ve bu hasar, karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olabilir. Ayrıca alkol karaciğer yağlanmasına neden olabilir ve bu da karaciğerin kronik hastalıklara yatkınlık oluşmasına neden olabilir.
 2. Sigara: Sigara içmek, karaciğerin zararlı etkenlerinden biridir.

Grip olan insanların faydalı olacağını düşünerek çok fazla bitki çayı ve bitkisel ürünler tükettiğini söyleyen uzmanların, bunun vücutta zarara yol açabileceğine dikkat çekti. Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi ve Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, “Vatandaşlarımız sık sık bitki çayları ve bitkisel ürünler tüketmekte. Bunları çok fazla tüketmenin bir faydası yok hatta zararı var. Günde 2 fincandan fazla bitki çayı ve bitkisel ürün tüketmeyi kesinlikle önermiyorum” dedi.

GRİBE DİRENÇ AZALDI

Prof. Dr. Özgür Enginyurt, Türkiye coğrafyasının eylül-mayıs ayaları arasında grip açısından riskli bir coğrafyada olduğunu belirterek, bu aylarda korunmaya özen gösterilmesi gerektiğini aktardı. Bu yıl gribin ağır geçtiğini kaydeden Enginyurt, “Bu yıl gribin ağır olmasının sebebi şu; biz yaklaşık 2 buçuk yıl pandemi süreci geçirdik ve o dönem boyunca toplum olarak kendimizi çok koruduk, sağlığımıza ve hijyene dikkat ettik. Tabi bu arada maske taktığımız için grip virüsü ile de karşılaşmadık. Fakat artık maskele çıktı ve rahat bir şekilde her tarafta dolaşabiliyoruz. Bu, 2 buçuk yıllık dönemde vücudumuzun grip virüsüne karşı bağışıklığı da azalmış oldu ve mevcut virüs bizde daha ağır seyretmeye başladı.

 “RİSKİ ALANLARDA MASKE KULLANIMI TAVİSYESİ “

Bu sene maskeler çıktıktan sonra kovid-19 virüsünden çok farklı olmadan önlemlerimizi almalıyız” diyen Enginyurt, “Toplu yerlere girerken her zaman maskeyi öneriyoruz. Hijyen ve beslenme ile sıvı tüketimine önem göstermeliyiz. Özellikle öğrenciler sabah kahvaltısını yapmadan okular gitmesinler. Vücut direnci beslenme ile çok alakalı” şeklinde konuştu.

“YARARLI DİYE İÇİLEN BİTKİ ÇAYLARI ZARARLI OLABİLİR”

Prof. Dr. Özgür Enginyurt, grip olan insanların çok fazla bitki çayı içmemesi gerektiğini, aksi halde zararlı olabileceğini ifade ederek, “Vatandaşlarımız sık sık bitki çayları ve bitkisel ürünler tüketmekte. Bunları çok fazla tüketmenin bir faydası yok hatta zararı var. Günde 2 fincandan fazla bitki çayı ve bitkisel ürün tüketmeyi kesinlikle önermiyorum. Çünkü vitaminlerin fazlası ya vücuttan atılır ya da zararlı etki oluşturur. Bunlarla da karşılaşmaktayız. Karaciğer enzimleri yükselip sebebini bulamadığımız, sonrasında sadece bitki çayı nedeniyle karaciğer enziminin yükseldiğini gördüğümüz hastalarımız var” diye konuştu. Kaynak : CNN TÜRK

Emoji Kullan
 • 0
  sinirli
  sinirli
 • 1
  be_endi
  beğendi
 • 0
  mutlu
  mutlu
 • 0
  aferin
  aferin
 • 0
  alk_
  alkış

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir