1. Anasayfa
 2. İnceleme

Yaratıcı Drama Hakkında

Yaratıcı Drama Hakkında
0

Yaratıcı Drama Nedir?

Yaratıcı drama, bir grup ve grup üyelerinin deneyimlerine dayalı olarak doğaçlama, rol yapma ve diğer dramatik teknikleri kullanarak bir amacın, bir fikrin canlandırılmasıdır. Yaratıcı tiyatro bir noktada rol performanstır. Fakat sadece rol yapmak da değildir. Doğaçlama tiyatro yapmak için neden olmalıdır. Bunun neden ise hikayeden gelmektedir. Kendi hayatınızdan ve olaylarınızdan ilham alan hikayeleri anında oluşturabilirsiniz. Ancak bunu yapmak için bir şeye ihtiyacınız var. Rol oynamayı eğlenceli yapan da budur. Ancak bu, tüm hikayenin önceden planlandığı anlamına gelmez. Yaratıcı drama, doğaçlama tekniklerini kullanan bir drama tarzıdır. Oyuncular bir tema içinde çeşitli eylemler gerçekleştirmektedirler. Bu ister fiziksel ister duygusal olsun fark etmez. Duygularına göre hareket etmeye, dürüstçe tepki vermeye ve karakterlerin kişiliklerine göre seçimler yapmaya teşvik edilmektedirler. Bu doğaçlama dalının amacı, sürekli ilginç eskizler oluşturmak değildir. Daha çok oyuncuların ilişki kurabileceği canlı karakterler yaratmak ile ilgilidir.

Yaratıcı drama, bir grup ve grup üyelerinin deneyimlerine dayalı olarak doğaçlama, rol yapma ve diğer dramatik teknikleri kullanarak bir amacın, bir fikrin canlandırılmasıdır.

Genel anlamda bir tür olay örgüsü doğaçlamasında olduğu gibi, bir sonuca varmaktan çok an için oynamak önemlidir. Bu tarz bir doğaçlama oyunculara kişisel sorumluluk yüklemektedir. Kısacası suçun diğer oyunculara yüklenmesi durumundan kaçınılmaktadır. Bunların yanında yaratıcı drama, genel anlamda eğitim sistemlerinde davranışsal ya da öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar için bir çeşit terapi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Fakat aynı zamanda ekip yaratma çalışmaları ya da stres yönetimi eğitimleri gibi yetişkinlere yönelik faaliyetlerde de uygulanabilmektedir.

Yaratıcı Drama, bir eğitim yöntemidir ve öğrencilerin dil, tiyatro, müzik gibi farklı alanlardaki becerilerini geliştirmek için kullanılır. Bu yöntem, öğrencilerin yaratıcı düşünme, problem çözme, iletişim ve çalışma ekipmanı gibi becerilerini de geliştirir. Yaratıcı Drama, öğrencilerin hayal güçlerini harekete geçirir ve onların düşüncelerini daha etkili bir şekilde ifade etmelerine yardımcı olur.

Yaratıcı Drama, öğrencilerin dil becerilerini geliştirir ve onların dil üzerinde düşünme becerilerini geliştirir. Öğrenciler, Yaratıcı Drama etkinliklerinde konuşma, dinleme, yazma ve okuma gibi dil becerilerini kullanır ve bu sayede dil becerilerini geliştirirler. Yaratıcı Drama ayrıca öğrencilerin tiyatro becerilerini geliştirir ve onların sahnede konuşma, hareket etme, empati kurma gibi becerilerini geliştirir.

Yaratıcı Drama, oyunculuğun bir türüdür ve oyunculuğun yanı sıra, yaratıcı yazma, müzik, tiyatro ve dans gibi farklı sanat dallarını da kapsar. Yaratıcı Drama, özgün ve yaratıcı bir şekilde oyun oynama tekniklerini öğretir ve bu teknikler, oyuncuların kendi düşüncelerini ifade etmelerine ve keşif yapmalarına yardımcı olur.

Yaratıcı Drama, öğrencilerin zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimine katkıda bulunur ve bu nedenle, öğrencilerin okul dışında da faydalarını gösterir. Öğrenciler, Yaratıcı Drama sayesinde kendilerini ifade etmeyi öğrenir ve diğer insanlarla iletişim kurma becerilerini geliştirir. Ayrıca, Yaratıcı Drama sayesinde öğrenciler, problem çözme becerilerini de geliştirirler.

Emoji Kullan
 • 0
  sinirli
  sinirli
 • 0
  be_endi
  beğendi
 • 0
  mutlu
  mutlu
 • 0
  aferin
  aferin
 • 0
  alk_
  alkış
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir